Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza
Projektowanie ogrodów
15 sierpnia, 2019
Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer ślubny Toruń
19 sierpnia, 2019

Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, kiedy nie ma sposobności powtórzenia leczenia kanałowego albo gdy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego symptomami mogą być dokuczliwe bóle, natężone podczas nagryzania. Towarzyszy im obrzęk polika, obecność uwypukleń na dziąśle oraz w niektórych przypadkach nawet gorączka. Dochodzi do zapalenia poprzez reakcję organizmu na bakterie, znajdujące się w kanale korzeniowym. Resekcja precyzyjnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny na wstępie podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest zupełnie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle występują dopiero później, w wyniku gojenia się rany, powstałej na skutek otwarcia tkanki miękkiej w pobliżu korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i usunięcie zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Następnie dla uszczelnienia, kanał wypełnia się stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, uzupełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny okrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest stosowanie zimnych okładów oraz spożywanie chłodnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Należy się również stosować do zaleceń i brać wszystkie leki w określonych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To powszechny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, kiedy zęby mądrości sprawiają problemy lub profilaktycznie za pozwoleniem stomatologa chirurgicznego. Ósemki pojawiają się w okolicach dwudziestego roku życia. Niekiedy jest to nieprzyjemne doświadczenie, ponieważ ich wyżynanie kojarzy się z silnym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, gdy zęby te wyżynają się przekręcone lub jeżeli nie ma dla nich miejsca. W takich sytuacjach pacjenci decydują się na zabieg ekstrakcji. Ponadto powodem może być ich złe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, gdy istnieje podejrzenie, że ząb będzie stwarzał problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na ekstrakcję ósemek są okolice dwudziestego roku życia, ponieważ organizm jest wtedy w najlepszym stanie psychicznym i fizycznym. W tym czasie kości są już całkowicie rozwinięte i organizm szybciej wraca do formy. Kiedyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z upływem czasu i obecnie są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu zęba

Ekstrakcja wciąż wywołuje wśród pacjentów lęk, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie ma powodu do obaw. W celu złagodzenia bólu, chirurg stomatologiczny stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet gdy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Bez znaczenia, w jakich warunkach utracono zęby, warto rozważyć wszczepienie implantu zębowego. Jest to konieczne dla prawidłowego stanu szczęki. Bez odpowiedniego nacisku ona po prostu zanika. Implant wiernie zastępuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszelkie prawidłowości w jamie ustnej i jest całkowicie przyswajany przez organizm. Implant nie tylko dobrze ozwiercielda ząb, ale również wyglądem bardzo go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorystycznie w resztę uzębienia. Dodatkowo implantem zębowym można zastąpić nie tylko jednego, ale kilka zębów. W przeciwieństwie do protez ruchomych, implanty zachowują się dokładnie w ten sam sposób, jak naturalne zęby. Dyskomfort towarzyszy zaledwie przez krótki czas po zabiegu szczepienia implantu.

Przebieg zabiegu szczepienia implantu.

W pierwszej fazie odbywają się pełne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, ponieważ każda żuchwa ma swoje własne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby dobrze wybrać implant stomatologiczny, z tego powodu, że musi współgrać z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ odbywa się przy miejscowym znieczuleniu oraz trwa zaledwie 30 minut. Implant składa się z dwóch części: korzenia, który jest wszczepiany do kości oraz nakładki porcelanowej lub innego tworzywa, które przypomina kolorem i kształtem ząb naturalny.

Umów się na wizytę dziś w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach poprawy estetyki, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Może być to potrzebne do założenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w przypadku odsłonięcia większej części korony zęba, co upraszcza zwalczanie próchnicy. Zęby wydają się dłuższe, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też rozwojowi kolejnych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabieg nie wymaga powtórzeń, jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się na stałe. Pacjenci najczęściej decydują się na wydłużenie korony zęba, dlatego że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie uzupełnia wszelkie braki w zębie za pomocą korony porcelanowej lub podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Mimo, że nie jest to zawiła czynność, nadal jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatolog daje wszelkie wskazówki dotyczące dbania o zęby, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać miękkie lub płynne pokarmy i stosować okłady z lodu. Ponadto lekarz przypisze receptę na leki uśmierzające ból.

Plastyka dziąseł

Nie każdy rodzi się z wspaniałym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła zbyt mocno przysłoniły zęby i to je w głównej mierze widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich obrzmienia po różnych zabiegach stomatologicznych, jednak powodów jest więcej, zaliczane są do nich też np. zła higiena jamy ustnej, czy bruksizm. Jednak wszyscy marzą o tym, aby w trakcie uśmiechania się ukazywały się perfekcyjne zęby, zamiast różowych dziąseł. Jest na to dobry sposób, a mianowicie plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona wyłącznie estetyce, jest też stosowana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Odsłonięcie dziąseł pozwala na jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Znieczulenie miejscowe pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Chirurg stomatologiczny usuwa zbędną część dziąseł. W następnej kolejności plastyka brzegu kości, pozwala zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent ma obowiązek unikania szczotkowania zębów, z powodu ryzyka wystąpienia silnego bólu, przez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Dalsze działania wskażą wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą troskę o higienę po zabiegu i podpowie jak dobrać idealną szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów, którym trudni się chirurg stomatologiczny. Wykonuje się go, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne środki leczenia nie działają. Lekarz musi dokładnie sprawdzić w jakim stanie są korzenie i wtedy może stwierdzić potrzebę ich usunięcia. Dzięki temu blokuje się rozwój choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który nie wystaje powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wystawać bardziej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu aplikuje się znieczulenie miejscowe. Jest to potrzebne, ponieważ aby dostać się do korzenia, chirurg stomatologiczny tnie dziąsło, aby je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą złączone, wtedy niezbędne jest użycie piły aby je rozłączyć. Bywa tez tak, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko jest zależne od stopnia rozwinięcia choroby i połączenia korzeni i utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W szczególnych wypadkach zabieg ten wykonuje się pod narkozą, chociaż dochodzi do tego tylko w odpowiednio zaopatrzonych klinikach i trudnych sytuacjach. Po zabiegu przez najbliższe dwie godziny trzeba wstrzymać się od jedzenia i stosować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , z tego powodu pacjent, w razie potrzeby, dostaje przypisane antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który nie miał możliwości wyrośnięcia. Nie widać go z zewnątrz, ponieważ jest ukryty pod błoną śluzową dziąsła. Utkwił w tkance kostnej lub w żuchwie. Najczęściej nie miał miejsca z powodu zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek zwyczajnie się nie zmieścił. Pomimo tego, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do dolegliwości bólowych oraz poważnych, patologicznych przekształceń w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb w odpowiednim czasie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może łączyć się z wieloma powikłaniami. Na wstępie należy odkryć zatrzymany ząb z kości, później przeciąć tkanki w taki sposób, aby nie doszło do krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Na końcu zatrzymywana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu zaleca się spożywanie tylko miękkich posiłków i rezygnacja z gorących potraw. Pacjent dostaje receptę na leki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten jest związany z ryzykiem wystąpienia powikłań, na przykład urażenie korzeni i koron zębów sąsiadujących. Może to skutkować do ich obumierania. W zależności od położenia, może też oznaczać np. ryzyko wytworzenia przetoki ustno-nosowej, w przypadku usuwania trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg zwykle wykonuje się u dzieci, wskazaniami do jego przeprowadzenia mogą być problemy z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, utrudnienie przy przystępowaniu do ćwiczeń logopedycznych, a czasami ze względu na nadmierne ślinienie. Na podane czynniki mogą wpływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Najczęściej te wady są zauważane przez logopedę, to on wykrywa nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeśli ich powodem jest wędzidełko, nie potrafi on pomóc dziecku, ze względu na to kieruje pacjenta do chirurga stomatologa, który operacyjnie przytnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast pomoże on w zapobiegnięciu tworzenia twardych blizn, także osobom, które nie doznały problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest jak najbardziej bezpieczny i nie odstrasza dzieci do chirurga stomatologicznego. Pomimo tego, że przebiega bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg szybki i prosty. Dodatkowo nie zmniejsza jakości życia codziennego i nie zostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś z wymienionych wyżej nieprawidłowości utrudnia życie osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można się na niego zdecydować w każdym wieku, niezależnie, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne wbrew pozorom są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie wolno ich zaniedbywać, gdyż próchnica może zagrażać także ich następcom. Tak samo nie powinno się usuwać ich przedwcześnie. Do usunięcia są dobre w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, uformuje 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak jest zębem przetrwałym, ponieważ za długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samodzielnie trzeba udać się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb nadaje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem lub przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też doprowadzić do zmiany toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może wywołać krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do innych należy potrzeba ekstrakcji poprzez zaniedbania i nieodpowiednią higienę, które doprowadziły do rozwinięcia się próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować problemami w trakcie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznością. Nowoczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego trzeba konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia pozwala nam niezliczone możliwości leczenia zębów. Jednak czasami jest już na to za późno. Wtedy ostatecznym sposobem na ochronę zdrowych zębów jest usunięcie chorego. Powstrzymuje to rozwój próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też przestrzeń dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt gęsto. Bywa to potrzebne podczas zakładania aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo powszechny zabieg, jednak w dobie rozwoju technologii stomatologicznej stosuje się go w wyjątkowych przypadkach. Zawsze najpierw są podjęte wszelkie kroki służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew przekonaniom sam zabieg nie jest tak straszny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny przed zabiegiem aplikuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a zabieg odbywa się bez dolegliwości bólowych. W dalszym ciągu zrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Kolejną fazą jest zwichnięcie zęba tak, żeby zerwać włókna ozębnej, a ząb odłączył się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, często konieczne jest przecięcie zęba na kilka osobnych części, aby ułatwić wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny starannie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w szczególnych przypadkach umieszcza szwy. Ból może dawać o sobie znać jeszcze na kilka dni po zabiegu, ze względu na głębokość rany.

Stomatolog Toruń cennik

Umów się na wizytę:

Esthetic Dental Clinic Toruń

Ortodonta Toruń

Strona używa cookies
Ok