wybielanie zębów toruń - esthetic dental clinic
Skuteczne wybielanie zębów lampą Beyound
Marzec 4, 2019
Kusry angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kurs angielskiego – Nie tylko dla dzieci i młodzieży
Marzec 25, 2019

Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy stosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są częstą przypadłość przeważającej części społeczeństwa. Wśród osób zmagających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Dlaczego tak jest? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak uciec przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać ekspansję zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to wykrzywienie kości palucha u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są powodem coraz większego bólu. Skąd się biorą? Deformacje te dotykają o wiele częściej panie niż mężczyzn. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy obcasy, które silnie eksploatują i deformują stopę. Buty na wysokim obcasie powodują zwiększone napięcie w przedniej części stopy. Paluch jest wtedy silnie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także środkowa część stopy. U osób które są „przy kości” przeciążenia te są dużo większe, a jeśli połączymy te czynniki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową ruinę dla naszych stóp.

Haluksy to w wielu przypadkach skłonność genetyczna- wiotkość tkanek łącznych i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże genetyczne. Jeżeli więc twoja babcia lub mama mają problem z haluksami, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

Jak leczyć

Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być w żadnym wypadku szpilki. Nie poleca się też noszenia obuwia z cienkimi noskami, w których palce stopy nie ma miejsca do prawidłowego ułożenia palców. Ludzie z haluksami muszą też wykonywać systematycznie specjalistyczne ćwiczenia palców u stóp. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę i wykluczenie ewentualnej nadwagi. Jeśli obserwujesz u siebie zaczątki palucha koślawego, koniecznie idź do lekarza, który dobierze dla ciebie odpowiedni środek, który zahamuje postępowanie deformacji.

Obecna medycyna oferuje różnorodne sposoby profilaktyki i zatrzymywania haluksów. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące dyskomfort wywołany przez deformacje. Zazwyczaj nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwzapalnymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ustawić paluchy i stopę w odpowiedniej pozycji, a przez to eliminuje się tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty w kształcie litery T – są to lecznicze wkładki żelowe, które układają stopę w zdrowej pozycji, niwelują nacisk i wstrzymują rozwój wykrzywień. Rekomendowane są szczególnie dla pań, które często noszą wysokie buty.
wkładki metatarsalne – wykonane z silikonu; używa się je do leczenia płaskostopia poprzecznego i palucha koślawego. Wkładki te korygują ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która łagodzi ból i stany zapalne, niweluje otarcia i rozkłada przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do profilaktyki haluksów ale też do polepszenia wyników rekonwalescencji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – jest to profesjonalna szyna, która jest stosowana zarówno żeby zapobiegać zwyrodnieniom ale też by leczyć w pierwszej fazie haluksów. Szyna ta nie paraliżuje ruchów, jest używana zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat na haluksy

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi skutków lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie operacja. Obecnie istnieje kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów polega na operacyjnej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palców i śródstopia.

Jeśli czujesz, że kondycja twoich stóp wymaga poprawy, obowiązkowo zastanów się nad tym, czy twój tryb życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy w twojej rodzinie cierpiał na podobny problem. Postaraj się zrezygnować z butów na obcasie. Jeśli masz problem z wagą, pomyśl nad kuracją odchudzającą. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby dobierze potrzebne środki zachowawcze. Warto pamiętać, że stopy są jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc trzeba o nie dbać. Jeśli czujesz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu na nogach Twoje stopy są obolałe, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by zwyrodnienia zwiększały się z dnia na dzień.

Aparat korygujący haluksy

Strona używa cookies
Ok