Wybielanie lampą Beyond
21 września, 2020
Firma sprzątająca dla firmy
28 września, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go znaleźć?

Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć?

Decydując się na podróż powinniśmy zatroszczyć się o dobre pakowanie. Szczególnie gdy jedziemy w góry albo planujemy czasochłonne zwiedzanie, warto pamiętać nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale także ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas ceni sobie wyprawy z termosami turystycznymi, które przez dużą ilość czasu zachowują temperaturę kawy, herbaty albo innego napoju. Które termosy są oceniane jako najlepsze oraz z jakiej przyczyny? Z reguły najbardziej interesującym nas wyznacznikiem jest długość zatrzymywania temperatury, choć równie ważna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród bardzo popularnych turystycznych termosów wyróżniamy termosy producentów Thermos, Stanley i Esbit, z tego względu warto je poznać.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny powinniśmy zwrócić uwagę na parę kluczowych kryteriów, jakie świadczą o tym, czy dany produkt spełni swoją funkcję w konkretnych warunkach, czy nie. Ważna jest tu praktyczność, struktura oraz materiały, z których termos jest wykonany. Im mocniej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy nabyć termosu stworzonego z wysokiej jakości materiałów, jakie nie mają niebezpiecznych substancji oraz pozytywnie oddziałują na dobre funkcjonowanie turystycznego termosu.

Warto też pomyśleć o tym, aby termos miał powłokę zewnętrzną, za pomocą której uzyskamy pewność, że termos turystyczny nie wyślizgnie się nam z rąk również w rękawiczkach. W zależności od tego, jak dalekie planujemy wycieczki, powinniśmy dobrać pojemność swojego termosu. Z reguły termosy turystyczne znajdziemy w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wycieczka tym mniejszy termos się nada. Na obszerne wycieczki lepiej wybrać pojemny termos.

Kluczowym parametrem, jakim lepiej się kierować, chcąc dowiedzieć się, jaki termos turystyczny wybrać jest oczywiście długość zatrzymania chłodu lub ciepła. W tej kwestii znaczący jest nie tylko sam czas zatrzymania ciepła bądź zimna, dlatego że w przypadku świetnych termosów będzie to nawet pełna doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez wiele godzin dokładnie tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej wypełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. Aby termos mógł być dobry, musi posiadać szczelny korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Z reguły zamknięcia są zakręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej popularne termosy turystyczne

W sklepach mają dużo turystycznych termosów, chociaż bardzo znane oraz kupowane pochodzą od trzech producentów, od lat projektujących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (one słabiej spisują się w trakcie długotrwałych wycieczek oraz cechują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one bardzo cenione wśród wielbicieli podróży i wycieczek. Czym cechują się ich termosy?

Termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Produkowane od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są niezwykle wytrzymałe oraz od lat sprawdzały się w najdłuższych wyprawach. Zdaniem producenta są tak trwałe, że dadzą radę przetrwać długie lata w ciężkich warunkach, polegając na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, umiejętność utrzymania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz elementów budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo dobra. Należy jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem kolejnych godzin okaże się co raz niższa/wyższa.

Termosy firmy Thermos

Inną równie popularną oraz bardzo zalecaną firmą produkującą termosy turystyczne oraz kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Ponadto Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy na rynku, w tworzeniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich obszerna oferta termosów i kubków zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre parametry zatrzymywania zimna lub ciepła, jakość i dobra cena, zachęcają, aby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce można myć tylko korek, chociaż nie dotyczy to wszystkich modeli. Z reguły termosów nie wkładamy do zmywarki, bo mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w trakcie mycia, może niszcząco wpłynąć na ich właściwość do zatrzymywania temperatury.

www.kubek-termiczny.pl/sklep/termos-stalowy-stanley-classic-1-3-l-zielony

Strona używa cookies
Ok