prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku
Okiem prawnika – dziedziczenie spadku
14 kwietnia, 2017
biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość
Czy praca w księgowości się opłaca?
17 kwietnia, 2017

Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

Jak rodzić sobie z niepłaceniem alimentów przez byłego męża?

Jeśli od blisko trzech miesięcy na rachunku bankowym zupełnie nie zostały zarejestrowane alimenty na małe dziecko, mamy możliwość przedsięwziąć poważne kroki, by je ponownie otrzymać. Niestety często przeróżne sprawy innych ludzi ukazują jak jest to żmudne oraz ile możemy jednocześnie stracić nerwów. W sytuacji zaakceptowania „kompromisu” pieniądze muszą zawsze przychodzić planowo. Zaś w przypadku rozstrzygnięcia sprawy przez sąd – zazwyczaj nie tak się to odbywa. Natychmiast po uprawomocnieniu wyroku byli małżonkowie przeważnie nie zamierzają ze sobą mieć kontaktu, i bywa także tak, że były partner zmienia miejsce zamieszkania, np. przeprowadza się za granicę. Męczą się z tym oboje oraz dziecko, które powinno mieć umożliwione godne warunki utrzymania. Alimenty nie są „pozorem”, dzięki któremu możemy zaspokajać swoje zachcianki. Są dane naturalnie dla dziecka. To małe dziecko jest bezpośrednim odbiorcą wszystkich funduszy nawet wtedy, kiedy samodzielnie nimi nie rozporządza. W jaki sposób dać sobie radę w sytuacji, gdy przez dwa lub trzy miesiące przyszło parę groszy z racji alimentów na syna?

Na starcie musimy przedyskutować to z z dłużnikiem, nawet jeżeli jest to szczególnie męczące. Naprostowanie sytuacji „z miejsca” gwarantuje możliwość wybrania późniejszej taktyki. Jeżeli to absolutnie nie daje żadnych rezultatów, stykamy się ze wściekłością lub ignorancją, musimy wynająć fachowego adwokata, jaki zajmie się naszą kwestią „od A do Z”. Powinna to być oddana osoba, czyli taka która wstawi się za nami, będzie pomagać w każdej chwili oraz objaśni wszystkie przeszkody prawne.

Kiedy przychodzi czas na komornika?

Mamy szansę nieskrępowanie wyselekcjonować komornika, u którego pozostawimy formularz egzekucyjny. Najlepiej sugerować się umiejscowieniem pracowni i sumą interesantów, jakich komornik musi obsłużyć w swoim „okręgu”. O drobiazgi powinniśmy spytać zaufanego prawnika, który zweryfikuje, jakie kancelarie będą potrafiły owocnie przystąpić do zagarnięcia mienia… oraz są niedaleko wierzyciela. Musimy tutaj napisać wszelakie dane, jakie posiadamy o poprzednim małżonku – oznaczenia kont w bankach, polisy na życie, akcje, adres zamieszkania, NIP i informacje mówiące o stanie prywatnych nieruchomości. Inaczej mówiąc, jeśli wiemy, iż były mąż ma jakichkolwiek dorobek (chociażby ten skrupulatnie kamuflowany), powinniśmy wszystko powiedzieć komornikowi.

Niewydajna egzekucja nie jest zgodna z tym, iż wcale nie mamy już żadnych perspektyw na odzyskanie pieniędzy. W przypadku, gdy osiągamy wymagania dochodowe, mamy możliwość starać się o środki finansowe z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nieefektywna to inaczej mówiąc nieprzyjęcie alimentów na małe dziecko przez czas dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą przedsięwzięte właściwe działania względem trasata. Na początku wierzyciel będzie przywołany do wytłumaczenia sprawy. Musi obowiązkowo skrupulatnie zrelacjonować swoją sytuację rodzinną i majątkową, przykładowo przesłanki niewypłacania alimentów. Prócz tego będzie od niego wymagane dostarczenie zeznania majątkowego.

W przypadku, gdy były mąż nie posiada zatrudnienia lub nieefektywnie szuka pracy zarobkowej, musi obligatoryjnie wpisać się jako osoba niepracująca w Urzędzie Pracy. Musi też uznać ofertę pracy, gdyż w innym przypadku zostanie uznany za „umywającego ręce od przymusu alimentacyjnego”. W przypadku kiedy utrzymuje firmę, która przynosi same straty, również musi wpisać się na listę do urzędu, jednak w takim przypadku jako „osoba poszukująca pracy”. Jeśli były partner wykonuje wszystkie zaprezentowane czynności (a mianowicie „współdziała”), w zasadzie nie można zupełnie nic więcej zrobić. Nawet, jeżeli funduszy wciąż nie ma. Stosowne czynności wdraża się wówczas, gdy przez przeszłe minimum pół roku nie zapłacił on więcej aniżeli 50 procent alimentów.

Kiedy można liczyć na ściganie dłużnika?

Jeżeli były mąż cały czas unika spłacania alimentów na dziecko, w końcu zostaje trasatem tropiony przez organy państwowe. W owej sytuacji trzeba złożyć kwestionariusz o poszukiwanie za wykroczenie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi w tym miejscu zwyczajnie o „stałą niealimentację”, inaczej mówiąc takie sytuacje życiowe, gdzie były mąż w ogóle nie zamierza regulować, alimentów, bo „nie” i wcale nie ma przy tym najmniejszych sensownych motywów (wszelkie informacje powinien przedstawić nam nasz prawnik). Jednocześnie możemy oddać podanie do starosty, by przejęto prawo jazdy takiemu „przestępcy” i zapisano go do rejestru dłużników. Mówiąc w skrócie nie będzie mógł otrzymać jakiegokolwiek pożyczki z banku, prócz słynnych pożyczek online bez BIK, BIG, ZUS, US…

Jeśli dowiedzieliśmy się, iż były mąż rzeczywiście posiadał majątek, jednak darował go jakiemukolwiek członkowi rodziny, w takiej sytuacji mamy szansę wysłać właściwy pozew: skargę pauliańską (o jakiej traktuje prawo cywilne) albo powiadomienie o popełnieniu nadużycia, które ma za zadanie ograniczyć zaspokojenie praw wierzycieli. Mamy możliwość ponadto apelować o „alimenty od dziadków”, jeżeli on nie jest kompletnie w stanie ich dawać.

Jeśli chcesz dowiedzieć się dużo więcej, wejdź w link po prawej stronie – Prawnik Toruń

Strona używa cookies
Ok