Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Wznowienie granic działki
8 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne
15 sierpnia, 2019

Projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i dobrego przygotowania. Nim ogród stanie się wspaniałym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez obecność pięknych roślin, krzewów i drzew, należy zadbać o podstawy i rozpocząć projektowanie ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani za mało? Zanim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który przed wszystkim należy zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie ma powstać projektowany ogród. Trzeba zebrać wszystkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice i co już się na niej znajduje. Ta wiedza pomoże ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych prac nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma tylko pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w projektowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci i czy musi być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo dobrze jest ocenić, czy potrzebne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w przestrzeni. W tym celu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a przy tym miał swój porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga także zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba pomyśleć o tym, jak złączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które złaczą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Należy pamiętać, by nie przesadzić z ilością dróżek, ale również, by nie było ich za mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, która posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już konkretnym planem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by uzyskać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się portale internetowe, dobre książki albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zaplanowanego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy ogrodowe

Dzięki wiedzy, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zatapiała ich przesadnie oraz, aby przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu szczegółowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby oraz instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je we właściwych odstępach, dlatego że każda z nich ma odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają specjalistyczną wiedzę w zakresie świata roślin. To projektant pomoże właściwie dostosować je do idei klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a także podpowie, jakie wielkości osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów projektowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Ponadto część firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów oferuje całoroczne usługi pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na wsparcie z ich strony, by raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć na lata.

 

Strona używa cookies
Ok