Fryzjer – jak wybrać dobry salon
26 lutego, 2020
Implanty zębów – Toruń
26 sierpnia, 2020

Nawadnianie ogrodów

Kiedy chcemy, żeby ogród ładnie wyglądał, najważniejszym elementem, który zachowa go w okazałym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny podcinając je, czy dostosowując ich warunki glebowe. Każdy ogród wymaga wody, ale tradycyjne sposoby nawadniania nie dość, że zajmują sporo czasu oraz wysiłek, to obok tego wymagają stałego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często ocenia się, że podobnie jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu pośród innych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to powstały systemy nawadniania ogrodów, jakie nie tylko będą „pamiętały” za nas o potrzebie nawodnienia roślin, ale także mogą dostosowywać ilość wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Częste stosowanie zwykłej konewki zabiera bardzo dużo czasu i sprawdzi się jedynie w maleńkim ogrodzie, dlatego większość z nas co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To zdecydowanie bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co o wiele ułatwia dotarcie do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką oraz stałego dodawania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy przyłączyć pistolet, który pozwala na dostosowanie ciśnienia wody, a także zamknięcie strumienia bez konieczności odcinania kranu, a także specjalne ogrodowe zraszacze, które podpina się pod wąż oraz które również ułatwiają nawodnienie ogrodu oraz zdecydowanie ograniczają wkład pracy.

Jeśli zależy nam na znacznym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, lepiej pomyśleć systemie nawodnienia . Jednym z najtańszych jest specjalny sterownik elektroniczny zakładany na kran, co umożliwia określanie momentu zraszania. Wadą tego sposobu są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. Aplikacja dużego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w niewielkich oraz całkiem małych. System nawadniania potrzebuje co prawda przyszykowania w postaci rozplanowania oraz instalacji pełnego systemu. Z reguły system rozprowadzany jest pod powierzchnią ziemi. Niezbędne jest podłączenie programatora, systemów rozlewających wodę, podpięcia do wodnej instalacji w postaci zaworów, a do tego zraszaczy, jakie koniecznych do rozprowadzenia wody po całym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system musi zostać zainstalowany przed projektem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Pośród zraszaczy ogrodowych kupimy kilka różnych typów, jakie można zastosować do nawodnienia ogrodu. Spisują się one doskonale jako część składowa całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem popularne dlatego że ich kluczową zaletą jest równe nawodnienie danej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające kształt strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za siłę wody działają doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one bardzo niskie, ale ich główną zaletą jest to, że po ukończeniu czynności podlewania chowają się pod ziemią. Natomiast zraszacze niewynurzane są stale widoczne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – przede wszystkim są kupowane, dlatego że mogą być wyregulowane w zakresie 360o. Nieporównywalnie zdadzą egzamin w podlewaniu trawników i mają wiele funkcji oraz są wyższe pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Szczególnie zalecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Zasięg wody może dostać się do od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że możemy nawadniać w określonym momencie jedynie wybrany sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim są dobre w kreowaniu niewielkiej mgiełki, z tego względu okażą się najlepsze w przypadku roślin, jakie nie potrzebują przesadnie dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Zwykle służą one nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą dobre do nawadniania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów oraz warzywników. Zaletą tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Co więcej to system całkowicie ekonomiczny, z uwagi na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące stworzono z kabli z kroplówkami, jakie sączą wodę. Kroplowniki bardzo oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je tylko na niewielkich przestrzeniach, do nawadniania minimalnych rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało rozbudowanych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość łatwiej instalacji oraz wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze przede wszystkim w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

 http://www.ogrody-torun.pl

Strona używa cookies
Ok