Adwokat Toruń - Adwokat sprawy rozwodowe - Adwokat sprawy karne - Adwokat sprawy cywilne - Dobry adwokat Toruń
Czy adwokat to zawód dla mnie?
11 marca, 2017
Układanie kostki brukowej i kamienia ogrodowego Profesjonalne usługi brukarskie
Układanie nowoczesnej kostki brukowej
14 marca, 2017

Kierowca karetki – kursy, szkolenia, doskonalenie jazdy

Pojazdy uprzywilejowane kursy Kurs na prowadzenie karetek pogotowia Kurs uzupełniający dla kierowców

Czy zajmuje się kierowca karetki?

Nie istnieje prawdopodobnie osoba, która nie widziałaby karetki wyjeżdżającej na sygnale. Nie tylko w skutek hałasu, który wywołuje na ulicy, ale też ze względu na dramatyczność sytuacji. Karetka na sygnale znaczy albowiem jedno: w środku jest ktoś bardzo chory, potrzebujący natychmiast pomocy, gdyż w niebezpieczeństwie jest jego zdrowie albo życie. Sanitariusze – owszem – są niezbędni, jednakże kierowca ambulansu także pełni ważną rolę. Co konkretnie robi? Innymi słowy: czym faktycznie zajmuje się ktoś, kto siedzi za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

W pierwszej kolejności jego zadaniem jest przemieszczanie schorowanych osób, które wymagają błyskawicznej pomocy lub terapii, do szpitala lub innej jednostki służby zdrowia. Przekazuje również materiały lecznicze, które potrzebują profesjonalnych warunków przewozu. Kierowca karetki przejmuje zawiadomienia od osób zatrudnionych w dyspozytorni. To oni powiadamiają go, w które miejsce musi się bezzwłocznie udać, ile pacjentów potrzebuje pomocy itd. Jeżeli jedzie indywidualnie i trafi na wypadek, jest zobligowany udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga również ratownikom medycznym umieszczać chorych w ambulansie (przy pomocy noszy).

Jakie są główne obowiązki kierowcy pogotowia?

Ewidentnie oprócz udzielenia pomocy osobie rannej, domaga się od kierowcy ambulansu, żeby unikał gwałtownych manewrów na drodze. Nadrzędnym celem jest nieszkodzenie pacjentowi, który jest przewożony do placówki medycznej. Kierowca prowadzący sanitarkę jest zobowiązany do utrzymania jej w dobrym stanie technicznym, w porządku oraz w gotowości do niezwłocznego wyjazdu do pacjenta. Raz po raz musi koniecznie utrzymywać łączność ze stacją medyczną. Kiedy jedzie już pojazdem, musi dość wcześnie zakomunikować innym użytkownikom drogi, że wyrusza z nagłym przypadkiem. Chodzi tutaj o sygnały akustyczne i świetlne. Każdy kierowca sanitarki musi koniecznie wcześniej ukończyć fachowy kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, żeby móc w ogóle zacząć pracę w owym zawodzie. Takie zajęcia są planowane poprzez ośrodki doskonalenia kierowców. Należy posiadać prawo jazdy z odpowiedniej kategorii, ukończone 21 lat, pismo od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się zręcznością w prowadzeniu samochodu, jak również posiadać przydatne dyspozycje mentalne.

Czy warto zrobić kurs na kierowcę karetki?

Wszystko jest uzależnione od tego, czego się spodziewamy po owym fachu. Warto najpierw upewnić się, że mamy dobrą świadomość warunków w których się go wykonuje. Kierowca karetki widuje się z chorymi zakaźnie, dlatego nadwyrężyć się może także jego zdrowie. Prócz tego jest wystawiony na silny stres w czasie prowadzenia samochodu. Istnieje wysokie ryzyko, że będzie sprawcą wypadku spiesząc z pacjentem z niezwykłą prędkością. Na dodatek kierowcy asystują przy przenoszeniu pacjentów do szpitala lub analogicznych placówek. Może to doprowadzać do kontuzji kończyn, barków lub kręgosłupa. Co istotne – zatrudnienie wcale nie odbywa się w uregulowanych godzinach. Tu raczej pozostaje zmierzyć się z trybem 12-godzinnym. Następnym źródłem stresu są przykre sprawy życiowe pacjentów, z którymi kierowcy sanitarek spotykają się codziennie.

Zazwyczaj mocno oddziałuje to na złe samopoczucie, jest przyczyną apatii lub przynajmniej obniżonego nastroju. Z pewnością dobrze jest zrobić kurs na kierowcę karetki wówczas, kiedy mamy pewność, iż pasjonuje nas wyłącznie niniejszy zawód i jesteśmy odporni wewnętrznie.

Na jakie przeciwności są wystawieni kierowcy ambulansów?

Najbardziej na nadmierny hałas (syreny sygnalizacyjne), styczność z izotopami radioaktywnymi (istnieje szansa napromieniowania), wypadki (przykładowo prowadzenie ambulansu z dużą prędkością, przemierzanie skrzyżowań pomimo czerwonego światła), przykre skutki oddziaływania specyfików czyszczących, drobnoustroje chorobotwórcze (które potrafią rozmnażać się, np. we krwi), przesadzony wysiłek fizyczny i wymuszoną pozycję w czasie prowadzenia sanitarki, transportowania chorych. Bardzo istotnym (i równocześnie negatywnym) czynnikiem jest kontakt z umierającymi osobami bądź zmarłymi, co potęguje zasadniczo stan napięcia emocjonalnego. Kierowca ambulansu może również ulec odrębnym urazom, np. tym, jakie sprowokują sami pacjenci. Ma to miejsce w przypadku pacjentów chorych psychicznie.

O czym trzeba pamiętać?

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy pogotowia waha się w obrębie 3.000 zł brutto oraz jest zależne od różnych czynników, m in. lat pracy, opcji finansowych szpitala czy regionu. Pracodawca zwraca szczególną uwagę na wiedzę oraz zdolności, jakie zatrudniony mógł uzyskać wcześniej na identycznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi mamy szansę uzyskać jedynie na profesjonalnym szkoleniu, a przełożeni patrzą na nie życzliwym okiem. Przeważnie do wykonywania owego zawodu jest wskazane średnie wykształcenie i pozytywnie ocenione psychotesty. Każde zlecenie kierowcy pogotowia jest pracą samodzielną, inaczej mówiąc, iż jedynie osoba prowadząca taki pojazd jest za niego zupełnie odpowiedzialna. Planujesz dowiedzieć się więcej o kursach dla kierowców ambulansów? Kliknij tutaj – Profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Kierowców

Strona używa cookies
Ok