Kusry angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kurs angielskiego – Nie tylko dla dzieci i młodzieży
25 marca, 2019
Kurs angielskiego Toruń - szkoła językowa
Szkoła języka angielskiego Toruń
31 maja, 2019

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Polega na leczeniu schorzeń jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej przyjmują skomplikowane przypadki, takie jak uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to również kuracji chronicznych stanów zapalnych i ekstrakcji zębów , redukcji wad zgryzu, czy umieszcznia implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, jednak to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem tylko w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, a zatem jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Zniekształcenie twarzy w wyniku wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęściej spotykanych problemów, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. Zmiana twarzoczaszki może także nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może też polepszyć walory estetyczne twarzy pacjenta, formując pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy przestają rosnąć, ale nie wychodzą ponad błonę śluzową lub kształcą się w środku kości. Wynikiem tego jest groźny stan zapalny, mogą też przemieszczać pobliskie zęby w niewłaściwe, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, gdy guz lub torbiel wyrośnie w trudno dostępnym miejscu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg także pomaga wyleczyć stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości szczęki

Złamania są możliwe w wyniku wypadku, silnego uderzenia czy urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. W cięższych przypadkach podaje się ogólne znieczulenie. W miejscu złamania zwykle umieszczane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one różne kształty, ze względu na możliwość nadawania im odpowiedniego kształtu, do złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jednokorzennych i jest on konieczny w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też efekty choroby przy wierzchołku korzenia, zapalanie na skutek obecności ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma potrzeby wyrywania całego zęba. Zwalcza się głównie przyczyny dolegliwości. Usuwany jest zaledwie patologiczny ułamek korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem podczas zabiegu. Po wyjęciu zakażonej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, osłania przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zazwyczaj odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, na etapie rozwoju miał niedużo miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodontycznie wstawia się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego położenia diagnostyką radiologiczną, odsłania się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty

Ubytki w zębach są wynikiem różnych przyczyn. Zazwyczaj jest to pomijanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość wypełnienia ubytków bębowych, wszczepiając implanty zębów. Mają one dużo zalet, w tym zapewnia absolutną estetykę i funkcje, podobne do pozostałych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, aby poprawić estetykę rzuchwy. Odbywają się też przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wtedy na celu pozbycie się wszelkiego rodzaju zgrubień, fałdek i nierówności, żeby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale również lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Dodatkowo wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w placówkach, mających zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj zależy od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Strona używa cookies
Ok