prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko
Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty
Kwiecień 15, 2017
wynajem telebimów cena telebim wynajem telebim
Wynajem wysokiej jakości telebimów na imprezy masowe
Kwiecień 18, 2017

Czy praca w księgowości się opłaca?

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Czy księgowość naprawdę jest taka nudna?

Księgowość wielu osobom łączy się z mozolnym wypełnianiem opasłych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła pochyloną nad kalkulatorem oraz skomplikowanymi obliczeniami oraz niezbyt dużym wynagrodzeniem Niewątpliwie ów opis pasuje bardziej do kadru z filmu, niżeli do sytuacji realistycznej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa ma dostęp do fachowych programów informatycznych, własnoręcznie nie sporządza jakichkolwiek przekazów oraz stąd nie zarabia mało (najbardziej jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym obszarem w każdej placówce, nawet wtedy, kiedy jest realizowana na odległość i w związku z tym jakakolwiek księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wyznaczonym pokoju. Do jej fundamentalnych zadań należy: przygotowywanie rozliczeń okresowych, zbieranie faktur, magazynowanie faktur, weryfikowanie badań statystycznych, wstawianie informacji do systemu rachunkowego, zliczanie należności głównie dla rozmaitych instytucji, np. ZUS.

Osoba znająca się na księgowości ma możliwość wraz ze zdobywaniem kompetencji ubiegać się o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Bez cienia wątpliwości najlepszą pracą jest praca głównej księgowej, która obserwuje obieg zasobów finansowych w przedsiębiorstwie. Poza tym zajmuje się kwestiami administracyjnymi, zawiaduje pracownikami oraz ma pod opieką rozwój własnego oddziału.

Osoba zajmująca się księgowością może także utworzyć własną działalność gospodarczą, zatem utrzymywać własne biuro rachunkowe i samodzielnie obsługiwać Klientów. Tu aczkolwiek obowiązkowa jest zgoda Ministra Finansów – należy udokumentować wyspecjalizowanie w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (po zakończeniu wybranych studiów). Ażeby otrzymać zatrudnienie jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Wykonywanie księgowości w sumie nie jest takie oczywiste. Należy bezwarunkowo opanować wszystkie imperatywy, razem z tymi, które obowiązują od paru dni. Księgowa musi obligatoryjnie mieć w takiej sytuacji wszechstronną wiedzę, gdyż jest odpowiedzialna za finanse firmy. W przedstawionym przypadku niezastąpione jest skończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalności na niektórych uczelniach mogą się troszeczkę od siebie odróżniać). Krótko mówiąc nie chodzi w tym przypadku o posiadanie stopnia magistra, lecz o dostateczną wiedzę. Zaś tej w sumie nie możemy zdobyć na konkurencyjnych profilach. W odpowiednim czasie księgowa musi odebrać certyfikat księgowego, jeżeli ma zamiar, m. in. prowadzić własną firmę. O certyfikat mają możliwość ubiegać się osoby posiadające długie praktyki w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa prócz umiejętności wyuczonych, musi posiadać dodatkowo kompetencje „przyrodzone”, m. in. dokładność i solidność w wykonywaniu wszelakich powinności. Malutki mankament w wyliczeniach niekiedy może mieć tragiczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z obsługi doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore firmy (w jakich spotykamy się z olbrzymim ruchem funduszy), ale też mniejsze i osoby fizyczne. Księgowa potrafi zaoferować każdemu Klientowi usługi z działu wykonywania księgi przychodów i odpływów (KPIR), opracowywania pełnej oraz częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, sporządzania deklaracji podatkowych, a także opracowywania sprawozdań, przykładowo dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba wspomnieć, iż zobowiązaniem osoby działającej w księgowości jest powiększanie wiedzy oraz szlifowanie zdolności. Inaczej mówiąc, wykształcenie jest tylko koniecznym warunkiem do wykonywania takiego zajęcia, zaś długie praktyki tym, czym można zyskać ogromną liczbę Kontrahentów.

Ostatnio nadzwyczaj atrakcyjna stała się „księgowość online” lub usługi „mobilnego biura księgowego”. W takiej sytuacji Odbiorcy wcale nie muszą wychodzić z mieszkania czy placówki, aby ich sprawy zostały bezproblemowo załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w umówionym miejscu oraz pobiera wszelakie materiały do rozliczeń. Czasami może również zostać w firmie, którą obsługuje i tam w oka mgnieniu wszystkim się zająć.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Samodzielna firma jest świetnym wyjściem dla księgowych, które od wielu lat pracują w tym fachu i nie zamierzają aktualnie podejmować pracy u kogoś. Utworzenie biura księgowego jest połączone jednak z kilkoma warunkami, m.in. znacznymi wydatkami budżetowymi. Koszt otwarcia swojego przedsiębiorstwa księgowego jest uzależniony zwykle od miejsca, w jakim miałoby być ono położone. W centrum miasta wydzierżawienie lokalu biurowego będzie sporo droższe niżeli na obrzeżach. Warto wiedzieć, iż sporą liczbę rachunków można bezproblemowo załatwić online. Zatem mobilne biuro księgowe jest jak najbardziej interesującym wyjściem, szczególnie, kiedy dopiero zapoczątkowujemy przygodę z własną firmą. Na potrzeby założenia przedsiębiorstwa rachunkowego potrzebne są: zarejestrowanie swej placówki, ukończenie studiów, certyfikat księgowego oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie możemy rzucać Odbiorcom przypadkowym cen, przykładowo takich, które znajdziemy w taryfikatorach różnych firm. Taryfikator jest uwarunkowany kilkoma rzeczami: prestiżem firmy, położeniem przedsiębiorstwa oraz poziomem obsługi. Sporządzanie pełnej księgowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Naturalnie wykonuje się podział na ilość formularzy.

Jeżeli zamierzasz dowiedzieć się o wiele więcej, kliknij w link tu – Biuro rachunkowe

Strona używa cookies
Ok