Zwalczanie owadów - Zwalczanie pluskiew- Zwalczanie karaluchów - Zwalczanie korników - Zwalczanie insektów - Dezynsekcja - Fumigacja - Usuwanie pluskiew, kaZwalczanie owadów - Zwalczanie pluskiew- Zwalczanie karaluchów - Zwalczanie korników - Zwalczanie insektów - Dezynsekcja - Fumigacja - Usuwanie pluskiew, karaluchów i kornikówraluchów i korników
Sposoby zwalczania owadów
Marzec 3, 2017
Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Kuna domowa – zwalczanie od A do Z
Marzec 3, 2017

Zwalczanie korników i innych szkodników

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki w drewnie takie jak korniki, wbrew temu że stanowią kluczowy czynnik łańcucha pokarmowego, bardzo niekorzystnie wpływają na jakość lasów. Przeważnie żerują na jednej powierzchni przez kilka lat. Jest to rezultat cyklu rodnego insektów. Korniki przechowują jaja w drewnie. Larwy dorośleją, zaczynają dokarmiać się materią, po czym rozmnażają się. I tak w kółko.

Dla konserwacji drewnianych powierzchni najbardziej kluczowa jest prewencja. Powlekanie budynków z drewna adekwatnymi impregnatami to podstawa. Wówczas zmniejszamy ewentualność na zagnieżdżenie ksylofagów w określonym materiale. W chwili w której dostrzeżemy obecność szkodników w drewnie musimy rozpocząć stosowne działania. Zwalczanie korników wymaga dokładnej oceny, czasu i wykorzystania właściwych metod. Konieczna jest więc konsultacja ekspertów w branży eliminowania szkodników drewna. Dobrze, że w naszym kraju jest kilka placówek, które zasługują na uznanie, m.in Corneco. Prowadząc rozmowy z założycielem tej rzetelnej marki dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy w temacie szkodników drewna i strategii ich usuwania. Dzisiaj chcemy Wam je przedstawić.

Jakie gatunki szkodników drewna możemy spotkać w Polsce?

Wszystkie pasożyty drewna mianowane są fachowo ksylofagami. Z greki ksylon symbolizuje drewno, a phagein zżerać, zatem jasno jest skojarzyć pochodzenie tego stosunkowo sporadycznie spotykanego wyrażenia. Ksylofagi są to insekty w postaci dojrzałej, lub larwy które odżywiają się drewnem. Funkcja ksylofagów w naturze jest ambiwalentna. Z jednej strony osłabiają one ekosystem leśny, ale z drugiej wytwarzają teren dla świeżych drzew w lesie. Dobrze jest tu dostrzec, że korniki prześladują chorowite i stare rośliny. Są więc szkodnikami wtórnymi, gdyż eliminują z biosfery to co i tak już jest skazane na zagładę. Aczkolwiek przez wzgląd na rozległość ich funkcjonowania produkują więcej strat niż zysku. Sprawdźmy teraz jakie szkodniki w drewnie mamy możliwość zazwyczaj spotkać w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – długość ciała tego niewielkiego szkodnika sięga 21 mm. Spuszczele najczęściej żywią się drewnem o miękkiej konstrukcji, czyli drewnem drzew iglastych. Preferują ciepłe pomieszczenia, zatem niezwykle często możemy je wypatrzyć na strychu lub na poddaszu drewnianego budynku. Pozostawiają za sobą koliste otwory.
  • Kołatek domowy – podobnie jak spuszczel uwielbia drzewa iglaste, takie jak sosny, czy modrzewie. Długość ciała tego szkodnika osiąga od 2,5 do 4 mm. Ciężko go zobaczyć gołym okiem. Pomimo drobnych kształtów jest w stanie wywołać ogromne zniszczenie. Kołatek przebywa często w miejscach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najpopularniejszy ksylofag o wielkości ciała wahającej się od 1 do 9 mm. Uderza w chore drzewa. Ze względu na występowanie rywalizacja z kornikiem jest niezwykle uciążliwa. Przeważnie pasożytuje on na danej partii drzewa. Oblega także konstrukcje budowlane. Występuje na całym świecie.

Zwalczanie szkodników drewna

Najcięższym przeciwnikiem jest naturalnie kornik. Szybkość mnożenia i ilość powoduje, że tępienie tego szkodnika nie należy do najbanalniejszych zajęć. Ale wykorzystanie właściwych preparatów chemicznych i właściwych technologii udoskonala walkę z tym insektem.

Techniki likwidowania szkodników w drewnie są niejednakowe. Od cieplnych po chemiczne. Dostosowywane są przez wzgląd na budowę materiału, na typ pasożyta i skuteczność działania. W dalszej części artykułu zaprezentujemy Wam powszechnie stosowane procedury zwalczania pasożytów:

  • metoda mechaniczna – wdrażana jest w drewnianych konstrukcjach budowlanych. Polega na wycięciu silnie zarażonych partii drewna. Metodę mechaniczną przeważnie łączy się z chemicznym likwidowaniem szkodników. Zintegrowanie tych dwóch sposobów całkowicie likwiduje pasożyty.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, opryskaniu, bądź iniekcji ciśnieniowej budynku drewnianego specjalistycznymi preparatami chemicznymi, określanymi fumigantami. Jest to najbardziej rozwinięta metoda eliminowania szkodników w drewnie. W trakcie fumigacji potrzebne jest okrycie obiektu, lub określonego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – mianowana także jako dezynsekcja z użyciem fal mikrofalowych. Eksploatowane w tej technice urządzenie transmituje fale elektromagnetyczne, które aktywizują molekuły wody w drewnie. Drewno rozpala się do temperatury 56 stopni co doprowadza do śmierci ksylofagów żerujących w elemencie drewnianym. Ta technologia jest najbezpieczniejsza dla ludzi i zwierząt i najskuteczniejsza pod względem usuwania owadów.

W trakcie rozmowy z reprezentantem przedsiębiorstwa Corneco dowiedzieliśmy się jak niezwykle problematyczne mogą być pasożyty w drewnie i jak możemy się przed nimi ustrzec. Zostały nam opowiedziane historie Klientów, których budynki były w kiepskim stanie przed dezynsekcją, a po przypominały nowe. Analizując te przykłady możemy Wam powiedzieć, że podstawową sprawą o jaką powinno się zadbać jest prawidłowa impregnacja drewna. Sprzedawane na rynku preparaty efektywnie chronią drewno nie tylko przed insektami, ale również przed niekorzystnym oddziaływaniem słońca i wilgoci. Jest jeszcze druga sprawa – obserwacja. Przy pierwszych oznakach napadu kornika należy niezwłocznie umówić się z firmą zwalczającą pasożyty w celu zdiagnozowania rodzaju szkodnika i postaci szkód.

Zwalczanie szkodników drewna zacznij od współpracy z profesjonalną firmą. Przejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i poznaj szczegółowe informacje o skutecznych metodach zwalczania korników: zwalczanie korników Warszawa

Strona używa cookies
Ok