Czym są okna pasywne?
15 września, 2020
Program enova365 -wdrożenia
15 września, 2020

Układanie kostki Toruń

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Podstawą porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała i nie zepsuła się zbyt szybko. Żeby stworzyć solidny podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania w postaci podbudowy, żeby nie dopuścić do osuwania się, ale też najwyższej jakości tworzyw do stworzenia podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, dlatego przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z bardziej znanych i jednocześnie niedrogich tworzyw, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki będzie tak samo funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dobranie kształtu bardzo usprawnia rozłożenie kostki zgodnie z budową terenu. Z kolei pełna dostępność w sumie w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, gdy niezbędna była większa ilość kostek. Cenę kostki brukowej też można dostosować do swoich możliwości finansowych mając na uwadze znaczną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno odporna na warunki pogodowe, różnice temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też wady. Największą niekorzyść ma wpływ pogody. Z uwagi na opady i przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem zmieniać kolor, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami i rosną, negatywnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może zabierać wiele czasu. Dodatkowo, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być wykonany w odpowiedni sposób, co z reguły naraża nas na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez bardzo dużo czasu. Dodatkowo zawdzięczając to naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkową korzyść, czyli brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy pamiętać, że znaczącą rolę ma tutaj ułożenie, żeby podjazd mógł być trwały i żeby pełnił swoje funkcje przez lata. Trzeba unikać tworzenia sporych dziur między nimi, z uwag na to lepiej rozłożyć je jak najbliżej jeden przy drugim, a szpary zalać mieszanką piasku i cementu. Źle ułożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Oprócz tego zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy wykorzystaniu specjalnych form lub stempli. Dzięki tej właściwości da się osiągnąć bardzo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie łatwo możemy dostosować do charakteru ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania bardzo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego trwałość oraz odporność na ścieranie oraz warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać go w porządku, jednak w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają wady i zalety. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się głównie finkcjonalnością, wytrzymałością oraz estetyką. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest lekkość mycia. Z kolei jeśli skupiamy się na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej trafnym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się elegancko, trzeba jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Strona używa cookies
Ok