Izolacja termiczna dachów
17 września, 2020
Sklep internetowy w oparciu o WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna energooszczędne

Bazową korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka wspomaga minimalizowanie kosztów grzewczych. Tym z najbardziej znaczących elementów wskazujących na skuteczność tego typu budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim skuteczną izolacją termiczną. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zazwyczaj nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość ma ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość okien energooszczędnych mieści się w zakresie 88-120mm, ale ich szybowe pakiety przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia efektu w budownictwie pasywnym stosowana jest też pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o konstrukcję ram pasywnych okien, zwykle spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Typy okien pasywnych

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym nadal odznaczają się pasywne okna PCV. Tego typu okna są wybierane z uwagi na łatwy i szybki montaż, nietrudne utrzymanie czystości i stosunkowo niewielki koszt. By okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych i aplikacja niezbędnych uszczelek, które zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są najczęściej wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Z reguły, żeby stały się pasywne mają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Podobnie jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, ale ich główną zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termicznej izolacji, z tej przyczyny mniej wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić drewniano-aluminiowe okna, które łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego typu oknach pasywnych ramy tworzone są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W tych oknach, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Myśląc o oknach pasywnych zawsze skupiamy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Niewielka strata ciepła jest dużą korzyścią pod względem do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury wewnątrz mieszkania. Niewielkie straty cieplne zapewniają zniżenie eksploatacji systemów grzewczych zimą i klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien mniej wydamy na docieplenie wnętrza albo ochłodzenie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z założeniem pasywnych okien będzie większy w porównaniu niepasywnych okien, zyski płynące z dobrej termicznej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną warto dodać również o zadowalającej akustycznej izolacji. Właściwie zainstalowane pasywne okna dobrze odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i osłonę przed zawilgoceniem i rozrostem grzybów i pleśni. Należy zwrócić również uwagę na zalety płynące z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, a porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć nabywając pasywne okna?

W kwestii zakupu pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry i certyfikaty uwierzytelniające klasę danego produktu. Najlepiej sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, wielkość ramy i tworzywo, z którego zostanie ono wykonane. Warto również zastanowić się nad wyborem uszczelek i okien, które mają wielki wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również odpowiednią wentylację. Dzięki temu osiągniemy dostęp czystego powietrza i nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Bezwartościowe będą doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały i antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie zostanie wstawione we właściwy sposób. Warto w tym wypadku rozważyć zaangażować profesjonalistę, jaki wykona pracę sumiennie. Błędny montaż skutkuje pojawianiem się termicznych mostków, przez które będziemy tracić ciepło. To w dużym stopniu obniży działanie pasywnego okna, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ utraci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok prawidłowego montażu warto rozplanować rozmieszczenie okien w projekcie domu. Jeżeli zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania i potrzeby stosowania kolejnej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Strona używa cookies
Ok