kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki brukowej na tarasie
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna w budownictwie pasywnym
1 września, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową stało się znane, nie tylko ze względu na bardzo dobre parametry izolacji termicznej. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród surowców stosowanych do ocieplania budynków, dlatego co raz chętniej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną mocną stroną, według której prześciga inne materiały izolacji termicznej jest metoda nakładania. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, co sprawia, że dobrze przylega i układa się w załamaniach i w kątach. Inne materiały izolacji termicznej należy przycinać i układać, przez co ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów i ograniczenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio nałożona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie strukturą i cechami, z tego względu są dobre do ocieplania odrębnych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest szczególnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się także w ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  zamkniętokomórkowa pianka PUR przeznaczona jest do natryskowego ocieplania powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można również rozłożyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z tego względu bez trudu można natryskiem izolować różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, np. drewno czy elementy metalowe, a także blachę. Najlepiej, by przed natryskiem powierzchnia została wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką zdobywamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR będzie się trzymać na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Żeby wykonać natrysk zgodnie  wytycznymi niezbędne są odpowiednie warunki, na przykład odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR motywuje rozbieżność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest bardzo plastyczna. Pianka ta po stężeniu staje się półsztywna i robi za bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz niezbyt chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarokomórkowa PUR ma niewielką wagę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co wcale nie obarcza konstrukcji budynku. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy pojedyncza warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Z tego względu często wykorzystuje się ją do termoizolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu robi się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie słoneczne, przez co konieczna będzie specjalna ochrona. Co więcej w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa i lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości i formowanie się do załamań i zakamarków, eliminuje ryzyko powstania mostków termicznych. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pożera wiele czasu. W porównaniu do pozostałych tworzyw termoizolacyjnych to najszybsza metoda ocieplenia budynku. Pianka łatwo się układa i ekspresowo twardnieje, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest bardzo przyczepna, dlatego utrzymuje się na różnych powierzchniach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności czy swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci objętości, co sprawia, że się nie deformuje. Bardzo ważne jest także to, że po poprawnej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie tworzy żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą przede wszystkim z jej parametrów. Za minus możemy wziąć słabą wytrzymałość na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, choć jest samo gasnąca. Także w tej sytuacji można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki albo zaaplikowanie zbyt małych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Pianka PUR

 

Strona używa cookies
Ok