Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer ślubny Toruń
Sierpień 19, 2019
Endermologia Toruń - odchudzani -usuwanie cellulitu i skuteczne odchudzanie
Endermologia LPG Toruń
Sierpień 24, 2019

Klimatyzacja do biura

Klimatyzacja Toruń -klimatyzatory - serwis klimatyzacji do domu i biura

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym niejedynie w biurach, ale także w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się co raz bardziej osiągalna dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale także na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. W wielu domach klimatyzator jest też użytkowany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo więc nie dziwi jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, które sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Najlepsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w komfortowych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 24 a 26°C. Również poziom wilgotności powietrza ma znaczenie i najlepiej aby mieścił się w przedziale 40-60%. Są to najbardziej dopasowane warunki, w jakich ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, by różnice temperatur między pomieszczeniami nie były wyższe niż 7°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto też ograniczyć przeciągi i podmuchy powietrza. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza od 0,3 m/s, aby uniknąć dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora domowego powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii wykorzystuje klimatyzator.

Zazwyczaj najlepszą klasę energetyczną (A+++) posiadają te najbardziej efektywne i kosztowne klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę przeznaczy się na zakup, dlatego że tańsze klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej potrzebują napraw.

Aby funkcjonowanie klimatyzatora było maksymalnie oszczędne i wydajne należy zadbać o właściwą izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, żeby odbijały promienie słoneczne. Dodatkowo, dobrym sposobem jest instalacja żaluzji czy rolet, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzatorów. Różnią się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości a także mobilności, dzięki czemu można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej wybierany klimatyzator do domu. Zbudowany jest on z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej, czyli parownika i skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki typ klimatyzatora można kupić również w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksymalnie 5) wewnętrznych części, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest chętnie wybierana do domu, ze względu na dość cichą pracę, zabiera niewiele przestrzeni oraz ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Składa się z jednej części, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w dowolnym miejscu i zabranie go, gdy nie będzie potrzebny. Wadą jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (np. na dwór), aby wypuszczał ciepło. Z tego powodu są nieco mniej efektywne.

Pozostałe typy klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, są lepsze w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Zajmują znacznie większą przestrzeń i zużywają stosunkowo więcej energii.

Ile lat posłuży klimatyzacja w domu?

Dobrze działający, regularnie oczyszczany oraz właściwie użytkowany klimatyzator może służyć w domu nawet około 20 lat. Jest to możliwe za pomocą częstych przeglądów, które zapobiegną lub usuną wszystkie występujące usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa do trzech razy w roku, by nie narażać się na problemy związane z defektem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzatora jest w dużej mierze zależna też od jakości i ceny sprzętu. Im lepsza klasa, tym większa pewność sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzacji, wiele firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację starego urządzenia w cenie instalacji nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zadbają o to fachowcy, ale też bezpieczne, ponieważ sprzęt usuwany jest w odpowiednich warunkach.

Cena klimatyzatora do domu ?

Na koszt klimatyzatora w domu oddziałuje kilka czynników. Nie zalicza się do tego tylko cena sprzętu i jego instalacja. Do wydatków należy doliczyć także przybliżoną wysokość kosztów eksploatacji, a to przedsięwięcie długofalowe. Trzeba ocenić, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, z uwagi na większą sprawność (a więc rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

Strona używa cookies
Ok