Program enova365 -wdrożenia
15 września, 2020
Stomatologia Toruń
15 września, 2020

Jak kupić dom

Kupujemy własny dom. O czym należy pamiętać.

Zakup domu dla większości jest realizacją wieloletnich marzeń. Po wielu miesiącach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami wertujemy oferty biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym natłoku znaleźć tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający 65 metrów kwadratowych będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Przeanalizować należy też sprawę stanowiska garażowego. Obecnie jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie małego garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie każdemu pasują osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej cichego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do szkół.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja kupna nowego domu, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nowy budynek od pośrednika. Nowowybudowany dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Stare, domy posiadają swój urok i urokliwe wnętrze. , że remont takiego budynku pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest ważna. Dom nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Lokalizacja wpływa na cenę. Kwestię tę można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Wrzosach czy w Grębocinie i podobną działkę w Lubiczu, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę mające wpływ pieniądze i w takim przypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najistotniejsza sprawa do sprawdzenia. W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Dane odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przeanalizowanie papierów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo szczegółowo zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy żałować na to środków albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Następną sprawą o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się zagrzybienia wymaga profesjonalnych preparatów i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości istotna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi formami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to ważna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z nieruchomością. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Strona używa cookies
Ok